V GNc 1920/12 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Opolu z 2013-04-23
Sygn. akt V GNc 1920/12
POSTANOWIENIE
Dnia 23 kwietnia 2013 r.
Sąd Rejonowy w Opolu V Wydział Gospodarczy
w składzie następującym
Przewodniczący: SSR Wojciech Maślankiewicz
Protokolant: st. sekr. sąd. Irena Spałek
po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2013 r. w Opolu
na rozprawie
w przedmiocie wniosku pozwanego o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty
w sprawie z powództwa H. J. (1), H. J. (2)
przeciwko L. M.
o zapłatę
postanawia:
I. odrzucić wniosek pozwanego o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu
od nakazu zapłaty z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt V GNc 1920/12
II. odrzucić sprzeciw od nakazu zapłaty
VGNc 1920/12
UZASADNIENIE
Pozwany L. M. wniósł o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty z dnia 25 kwietnia 2012. W uzasadnieniu wniosku podniósł , że przesyłka zawierająca nakaz zapłaty została doręczona w sposób nieprawidłowy. Przesyłka adresowana do pozwanego była co prawda dwukrotnie awizowana jednakże pozwany nie miał możliwości powzięcia o tym informacji , gdyż od dnia 01 maja 2012 do końca tego miesiąca przebywał poza miejscem zamieszkania . W tym czasie przebywał na leczeniu w szpitalu w K. , a potem na urlopie. Nie miał zatem możliwości odbioru przesyłki w terminie 14 dni od pierwszego awizowania.
O zapadłym orzeczeniu dowiedział się od komornika przy Sądzie Rejonowym w Grodzisku Wielkopolskim otrzymując postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności dnia 04 lutego 2013.
Do wniosku załączył sprzeciw wraz z odpisem.
Powodowie w odpowiedzi na wniosek wnieśli o jego odrzucenie . W uzasadnieniu podnieśli , że już przy pierwszej czynności egzekucyjnej komornik doręczył pozwanemu zawiadomienie 0 wszczęciu egzekucji z podaniem treści tytułu wykonawczego i z tym momentem dłużnik dowiedział się o zapadłym orzeczeniu.
Sąd zważył co następuje:
Wniosek jako bezzasadny podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 169 par. 1 kpc pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu składa się do sądu w którym czynność miała być dokonana , w terminie tygodniowym od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Pozwany wykazując we wniosku , że o sprawie dowiedział się od komornika w dniu 4 lutego 2013 w żaden sposób tego nie wykazał. Sąd dokonując weryfikacji twierdzeń pozwanego w tym zakresie ustalił na podstawie informacji komornika K. Ł. przy Sądzie Rejonowym w Grodzisku Wielkopolskim , że zawiadomienie o wszczęciu egzekucji zostało doręczone dłużnikowi dnia 06 listopada 2012r. Zgodnie z art.805 kpc przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji. Zatem termin do złożenia wniosku rozpoczął swój bieg w dniu 06 listopada 2012 i zakończył się w dniu 13 listopada 2012r. Złożenie wniosku w dniu 11lutego 2013 (data stempla pocztowego) należy traktować jako spóźnione i podlegające odrzuceniu na podstawie art.171 kpc.
Również z daniem sądu pozwany nie wykazał ,że uchybił terminowi bez swojej winy. Nie zakwestionował , że adres był nieprawidłowy , przesyłka była dwukrotnie awizowana. Z informacji ZOZ w K. wynika ,że w szpitalu przebywał jeden dzień tj.07 maja 2012 od godz.20-tej, udzielono mu pomocy ambulatoryjnej. S. pozwanego nie stawił się dwukrotnie pomimo prawidłowego wezwania, również pozwany na posiedzenia sądu dwukrotnie się nie stawił celem wysłuchania. Okoliczności pobytu na urlopie w okresie awizowania przesyłki nie wykazał, a nawet gdyby na takowym przebywał to osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna zabezpieczyć odbiór korespondencji przy długiej nieobecności.
Sprzeciw wniesiony po terminie podlega odrzuceniu na podstawie art.504 par.1 kpc.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Opolu
Osoba, która wytworzyła informację: Wojciech Maślankiewicz
Data wytworzenia informacji: